Jhr. J.A.Ch.A. van Nispen van Sevenaer

foto Jhr. J.A.Ch.A. van Nispen van Sevenaer
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Bestuurder uit de Liemers, die in 1848 buitengewoon lid van de Dubbele Kamer werd. Daarna gewoon Kamerlid voor de districten Doetinchem en Nijmegen. Kon lange tijd tot de liberalen gerekend worden, maar onder invloed van de schoolstrijd kwam hij in conservatiever vaarwater terecht. Was al spoedig voorstander van een aparte politieke organisatie van de katholieken. Zijn broer was gelijktijdig met hem Eerste Kamerlid.

liberaal (katholiek), 'pragmatisch' liberaal, conservatief (katholiek)
in de periode 1849-1875: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Joannes Antonius Christianus Arnoldus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zevenaar, 27 december 1803

overlijdensplaats en -datum
Zevenaar, 5 mei 1875

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • 'pragmatisch' liberaal (vanaf 1849 ot omstreeks 1869)
  • R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 5 mei 1875 (voor het kiesdistrict Nijmegen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Nijmegen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 17 september 1866 (voor het kiesdistrict Nijmegen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Nijmegen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Doetinchem)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Gelderland)
  • districtscommissaris, district Doesburg en Zevenaar, van 1 september 1837 tot 1 januari 1850
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 8 juli 1830 tot september 1848 (voor de landelijke stand, district Doesburg)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

dijkgraaf polderdistrict "De Lijmers", van 1 januari 1847 tot 1 mei 1875

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1871 tot februari 1872
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1870 tot december 1870

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/11)
  • Stemde op 23 maart 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Behoorde in 1861 tot de minderheid die tegen een amendement-Ter Bruggen Hugenholtz stemde over het halveren van de begroting voor Onvoorziene Uitgaven

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een dochter van hem was kloosterlinge, een zoon priester
  • Zijn vader was officier, hoofdschout van Doesburg en Zevenaar en lid van Provinciale Staten van Gelderland

verkiezingen (3/10)
  • Versloeg in 1871 W.J. Triebels
  • Werd in 1868 bij de algemene verkiezingen samen met C.J. Heydenrijck met circa 75 procent van de stemmen gekozen
  • Werd in 1866 bij de algemene verkiezingen samen met C.J. Heydenrijck met circa 80 procent van de stemmen gekozen

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Rooms-Katholieke Eredienst, juni 1856 (geweigerd)
  • lid Raad van State, 21 april 1842 (bedankte dadelijk)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.