Jhr.Mr. P.G.M. (Pieter) van Meeuwen

foto Jhr.Mr. P.G.M. (Pieter) van Meeuwen
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Jurist uit een vooraanstaande katholieke, adellijke familie uit Den Bosch, die justitie-woordvoerder van de KVP in de Eerste Kamer was. Doorliep een loopbaan bij de rechterlijke macht die hij eindigde als kantonrechter, na eerder raadsheer in een Gerechtshof te zijn geweest. Erudiete voorzitter van de Kamercommissies voor Justitie en voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek, die bekendstond om zijn grote tolerantie.

KVP
in de periode 1956-1969: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Pieter Godfried Maria (Pieter)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 11 maart 1899

overlijdensplaats en -datum
Ulestraten (Lb.), 9 februari 1982

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 16 september 1969
  • kantonrechter te Heerlen, van 1 juli 1955 tot 1 april 1969
  • lid Provinciale Staten van Limburg, van 6 juli 1954 tot 1 december 1956

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid Hoge Raad van Adel, van 1 december 1960 tot 15 mei 1972
  • lid Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en West-Europese Unie, van 28 april 1958 tot 20 april 1964

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • voorzitter bijzondere commissie voor de herziening van het Burgerlijk Wetboek (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 12 december 1967 tot 16 september 1969
  • voorzitter vaste commissie voor Justitie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 12 december 1967 tot 16 september 1969

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was justitie-woordvoerder van de KVP-Eerste Kamerfractie. Hield zich ook bezig met buitenlandse zaken en voerde in 1961 het woord bij de behandeling van de ontwerp-Boswet.

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Veroordeelde in mei 1948 als president van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage Rauter tot de doodstraf

uit de privésfeer
  • Zijn oudste zoon was burgemeester van Bocholtz (1958-1964) en van Beek, Lb. (1964-1981)
  • Zijn vader was raadsheer in de Hoge Raad

verkiezingen
  • Werd in 1956 en 1963 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.