Mr. M.J. de Man

foto Mr. M.J. de Man
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Actief Tweede Kamerlid uit een Nijmeegse protestantse patriciërsfamilie. Zijn vader en grootvader waren stadsgeneesheer, zijn vader was tevens schepen. Hij was zowel actief in de advocatuur als in het gemeentebestuur. Behoorde vanaf 1840 in de Kamer tot de meer vooruitstrevende leden. Was diverse malen voorzitter van één van de afdelingen en was twee keer tweede kandidaat voor het Kamervoorzitterschap.

financiële oppositie, liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1840-1854: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Maximiliaan Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Nijmegen, 23 juni 1788

overlijdensplaats en -datum
Nijmegen, 22 december 1854

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • "financiële oppositie" (ten tijde van koning Willem I)
  • 'pragmatisch' liberaal (vanaf 1849)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 22 december 1854 (voor het kiesdistrict Almelo)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Almelo)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Enschede)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1840 tot 13 februari 1849 (voor Gelderland)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 5 september 1840 (voor Gelderland)
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 4 juli 1826 tot 5 augustus 1840 (voor de steden, Nijmegen)
  • wethouder van Nijmegen, omstreeks 1829 (nog in 1849)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Staatscommissie pensioenen voor burgerlijke ambtenaren en hun weduwen en wezen, vanaf september 1844
  • lid Staatscommissie tot onderzoek van de rekening der koloniale remises, 1846

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1854 tot november 1854
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1853 tot februari 1854

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/9)
  • Stemde in 1848 tegen de hoofdstukken II en IV van de nieuwe Grondwet
  • Stemde in 1847 tegen hoofdstuk II van de begroting

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in september en oktober 1848 en in februari 1851 als tweede op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet

uit de privésfeer
Zijn vader was tweede stadsgeneesheer en schepen van Nijmegen

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1854 S.A. van Hoogstraten
  • Werd in 1853 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg onder anderen G. graaf Schimmelpenninck en S.A. van Hoogstraten
  • Werd in 1850 in de districten Arnhem en Almelo in de eerste stemmingsronde gekozen. Nam zijn benoeming aan in het district Almelo. Versloeg in Arnhem onder anderen G. Groen van Prinsterer en Æ. baron Mackay (a.r.) en in Almelo onder anderen B.G. ten Pol.

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.