Mr. J.L.M. Leclercq

foto Mr. J.L.M. Leclercq
bron: gemeentearchief Roermond

Voormalige burgemeester van Roermond en rechtbankpresident, die in 1849 Tweede Kamerlid werd na de seperatist Van Scherpenzeel Heusch te hebben verslagen. Was eerder, in 1847, niet toegelaten omdat hij in Belgisch Limburg was geboren. Bleef slechts tot augustus 1850 lid, omdat hij toen bij de verkiezingen door liberalen werd verslagen. Zijn vader was burgemeester van Maaseik, zijn grootvader burgemeester van Luik.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1849-1850: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johan Lodewijk Matthias

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
Ook wel: Le Clercq

opmerkingen over de naam en/of titel
Zijn roepnaam was Lodewijk

geboorteplaats en -datum
Maaseik (Zuidelijke Nederlanden), 22 september 1795

overlijdensplaats en -datum
Heythuysen (Lb.), 2 juli 1860

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Roermond)
  • lid stedelijke raad (vanaf oktober 1851 gemeenteraad) van Roermond, van 1843 tot 2 juli 1860
  • president Arrondissementsrechtbank te Roermond, van 15 december 1841 tot 2 juli 1860

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

vicepresident College van Regenten Huis van Arrest te Roermond, vanaf 5 januari 1833

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Voerde het woord bij de behandeling van de wetsvoorstellen inzake de toelating en uitzetting van vreemdelingen en inzake de regeling van vuur-, ton- en bakengelden

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in november 1846 tot Tweede Kamerlid gekozen, maar in februari 1847 niet toegelaten omdat hij (geboren in Maaseik) niet binnen de grenzen van het koninkrijk was geboren. Na de Grondwetsherziening van 1848 kon hij wel Tweede Kamerlid worden.

uit de privésfeer
  • Een zoon van hem was burgemeester van Roggel
  • Zijn vader was wijnhandelaar en burgemeester van Maaseik (zuidelijke Nederlanden)

verkiezingen
  • Versloeg in 1848 J.L.Th.A.L. van Scherpenzeel Heusch
  • Werd in 1850 na herstemming verslagen door P.L. de Lom de Berg en J.J.A. van Wylick

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Amendementen

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.