Mr. G.C.J.D. (Cor) Kropman

foto Mr. G.C.J.D. (Cor) Kropman
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Amsterdamse katholieke politicus. Zoon van een Goudse hoofdonderwijzer. Na een korte periode als onderwijzer redacteur van dagblad De Tijd en later van Het Centrum. In Amsterdam tevens advocaat. Was in de hoofdstad een vooraanstaande katholiek, die een belangrijk rol in gemeenteraad speelde. Vanaf 1929 tot 1941 wethouder. In de Eerste Kamer onder meer woordvoerder onderwijs en koloniale zaken. Na de Tweede Wereldoorlog fractievoorzitter in de Senaat. In Amsterdam actief in sociaal-culturele organisaties.

RKSP, KVP
in de periode 1935-1963: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Gijsbertus Cornelis Joannes Dominicus (Cor)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Gouda, 5 oktober 1887

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 16 april 1968

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/13)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1935 tot 5 juni 1963 (werd in 1937 op 21 september beëdigd)
  • gemeente-advocaat, van 7 maart 1941 tot 1945
  • fractievoorzitter KVP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 juli 1946 tot 5 juni 1963 (vanaf begin 1946 al fungerend fractievoorzitter vanwege ziekte van Van de Mortel)
  • gemeente-advocaat te Amsterdam, van 1957 tot 1965

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van 4 mei 1942 tot 17 december 1942

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/20)

  • lid hoofdbestuur "Toonkunst"
  • voorzitter Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam

afgeleide functies, presidia etc. (2/14)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 26 april 1960 tot 5 juni 1963
  • voorzitter commissie van rapporteurs voor het wetsvoorstel Goedkeuring overeenkomst met Indonesië inzake Westelijk Nieuw-Guinea (Eerste Kamer der Staten-Generaal), september 1962

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer onder andere bezig met onderwijs, overzeese rijksdelen en buitenlandse zaken

opvallend stemgedrag (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1919 tegen de zin van de rechtse partijen door de linkse fracties in de gemeenteraad van Sloten tot wethouder gekozen

uit de privésfeer
Zijn oudste zoon en jongste broer waren priester

verkiezingen
  • Werd in 1935, 1937, 1946, 1948, 1952, 1955 en 1956 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.