Mr. N.P.J. Kien

foto Mr. N.P.J. Kien
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Utrechtse magistraat die in de Tweede Kamer tot de conservatiefste afgevaardigden behoorde. Was bijna veertig jaar burgemeester van Utrecht en werd in 1845 Tweede Kamerlid. Stemde tegen belangrijke onderdelen van de Grondwetsherziening 1848. Keerde in 1854 terug in de Kamer als afgevaardigde van Utrecht. Hij bleef dat toen eenentwintig jaar.

regeringsgezind ten tijde van Willem II, conservatief
in de periode 1845-1875: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Nicolaas Pieter Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 9 april 1800

overlijdensplaats en -datum
Laken (België), 17 juli 1879

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • regeringsgezind (ten tijde van Willem II)
  • conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 20 september 1875 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1854 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid gemeenteraad van Utrecht, van 18 oktober 1851 tot 3 september 1873
  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 24 september 1850 tot maart 1878 (voor het kiesdistrict Utrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 november 1845 tot 13 februari 1849 (voor de provincie Utrecht)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Raad van Commissarissen Nederlandsche Rhijn-Spoorweg Maatschappij, omstreeks 1858
  • heemraad College van de Lekdijk bovendams, vanaf 21 januari 1853 (nog in 1869)

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1871 tot juni 1871
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1864 tot september 1864

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Stemde op 23 maart 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Behoorde in 1867 tot de vier conservatieven die tegen een amendement-Fransen van de Putte op de Indische erfpachtwet stemden. Aanneming van het amendement leidde tot het aftreden van minister Trakranen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Op 27 oktober 1845 besloot de Tweede Kamer hem niet toe te laten als lid in verband met onregelmatigheden bij de verkiezingen (het meetellen van niet goed ingevulde stembriefjes). Bij de verkiezingen had hij 18 stemmen gekregen, tegen d'Ablaing van Giessenburg 15. Na nieuwe verkiezingen werd hij wel toegelaten.

uit de privésfeer
Zijn vader was lid van het crimineel gerechtshof te 's-Hertogenbosch en schepen en raad van 's-Hertogenbosch

verkiezingen (3/6)
  • Werd in 1875 verslagen door J.N. Bastert (cons.-lib.)
  • Versloeg in 1871 W.R. Boer (lib.)
  • Versloeg in juni 1866 na herstemming W.R. Boer (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.