Mr. J. Kalff

foto Mr. J. Kalff
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Conservatieve jurist, zoon van een Zwolse theehandelaar, die een loopbaan bij de rechterlijke macht doorliep. Kwam na de ontbinding van 1868 voor het district Almelo in de Tweede Kamer en ontpopte zich daar als een ijverig verdediger van het kabinet-Heemskerk. Vooral juridische problemen en de rechterlijke organisatie hadden zijn aandacht. Werd in 1871 raadsheer en in 1897 vicepresident van de Hoge Raad en maakte deel uit van de Voogdijraad van de minderjarige koningin.

conservatief
in de periode 1868-1871: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zwolle, 5 oktober 1821

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 14 december 1903

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/11)

  • vicepresident Hoge Raad der Nederlanden, van 1 september 1897 tot 1 januari 1900 (ontslag op verzoek)
  • lid Raad van Voogdij over koningin Wilhelmina, van 8 december 1890 tot 31 augustus 1898
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 20 mei 1871 (voor het kiesdistrict Almelo)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • voorzitter Staatscommissie inzake notariële examens, vanaf 1880
  • redacteur "Overijsselse Courant"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hij sprak regelmatig in de Tweede Kamer over uiteenlopende zaken (buitenlandse zaken, onderwijs, justitie, waterstaat, koloniën)

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Hoewel hij zich liberaal noemde, was hij duidelijk conservatief, Zo stemde hij in 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas.

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman (firmant fa. J. Kalff en Co., theehandelaren te Zwolle), commissionair in effecten (firmant Fa. Doijen en Kalff) en gemeenteraadslid van Zwolle

verkiezingen
  • Was in 1864 Tweede Kamerkandidaat in het district Zwolle, maar kreeg slechts 15 procent van de stemmen
  • Versloeg in 1868 de liberalen G.M. van der Linden en P.A.S. van Limburg Brouwer

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.