Mr. F.J. Jespers

foto Mr. F.J. Jespers
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Rechter uit Den Bosch die als katholiek afgevaardigde voor het district Tilburg één van de trouwste aanhangers van de liberale beginselen was. Sprak vrijwel nooit als Tweede Kamerlid, maar was wel actief in commissieverband. Vanaf 1863 nestor van de Kamer en enkele keren door zijn medeleden op de voordracht voor het Kamervoorzitterschap geplaatst.

liberaal, Thorbeckiaan
in de periode 1848-1866: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Franciscus Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Breda, 2 februari 1790

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 8 februari 1871

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • advocaat en procureur te Breda, van 1810 tot 1 april 1846
  • raadsheer Provinciaal Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, van 1 april 1846 tot 8 februari 1871 (benoemd 2 maart 1846)
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Noord-Brabant)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Zevenbergen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 19 september 1866 (voor het kiesdistrict Tilburg)

5.

Nevenfuncties

lid bestuur Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen te Noord-Brabant, van 1854 tot 1871

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1857 tot april 1857
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1858 tot september 1858

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1860 vóór de ontwerp-Wet aanleg van spoorwegen voor rekening van de staat
  • Behoorde in 1866 tot de liberalen die vóór het amendement-Poortman op de ontwerp-Cultuurwet stemden. Door aanneming van dit amendement viel het kabinet-Fransen van de Putte.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Werd in 1863 en 1865 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap geplaatst
  • Leidde in de jaren 1863-1865 als oudste lid in jaren de eerste vergadering van de Tweede Kamer na opening van een nieuwe zittingsperiode
  • Een oproep van "De Noordbrabander" om de katholieke afvaardiging te zuiveren van het tot staatsatheïsme leidende liberalisme had tot gevolg dat hij in oktober 1866 zijn zetel verloor

uit de privésfeer
Zijn vader was apotheker (1876-1824) en later rentenier

verkiezingen (3/8)
  • Versloeg in 1866 bij de periodieke verkiezingen L.W.Ch. Keuchenius
  • Werd in 1866 bij de algemene verkiezingen in de eerste stemmingsronde verslagen door C.C.A. Beens en jhr. J.B.A.J.M. Verheyen
  • Werd in 1868 bij de algemene verkiezingen in de eerste stemmingsronde verslagen door jhr. J.B.A.J.M. Verheyen en F.H.H. Borret

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.