G. (Bertus) van der Houven

foto G. (Bertus) van der Houven
bron: IISG

Vakbondsbestuurder en SDAP-Tweede Kamerlid. Was secretaris van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond en later tweede voorzitter van die bond. Vooral actief als redacteur van het bondsorgaan. Geen opvallend Kamerlid; zag in 1933 af van een hernieuwde kandidatuur, omdat hij de voorkeur gaf aan zijn werk als vakbondsbestuurder.

SDAP
in de periode 1929-1933: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Gijsbert (Bertus)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delft, 21 mei 1883

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 29 januari 1963

3.

Partij/stroming

partij(en)
SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 december 1929 tot 9 mei 1933
  • secretaris ANMB (Algemeene Nederlandsche Metaalbewerkersbond), van juni 1940 tot februari 1941
  • secretaris ANMB (Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond), van mei 1945 tot september 1946

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd strafgevangenis te Amsterdam, van 25 februari 1941 tot 28 maart 1941 (na de Februaristaking)
  • geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van mei 1942 tot december 1943

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/9)

  • lid Jeugdraad NVV (Nederlands Verbond van Vakverenigingen)
  • lid ereraad NVV (zuivering bondsbestuurders)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over zaken betreffende waterstaat, defensie en onderwijs

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader werkte bij de gemeente Delft en 's avonds bij een wijnhandelaar

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.