C. Hoekwater

foto C. Hoekwater
bron: Gemeentearchief Den Haag

Conservatieve afgevaardigde voor het district Delft in het midden van de negentiende eeuw. Delftse glasfabrikant en notabele, met diverse functies op charitatief, kerkelijk en maatschappelijk gebied. Tevens burgemeester van Hof van Delft, de westelijke randgemeente van Delft. In de Tweede Kamer weinig opvallend en niet al te actief. Voerde slechts zelden het woord. Was als 'Aprilman' wel trouw aanwezig om tegen liberale wetsvoorstellen te stemmen, zoals tot invoering van een inkomstenbelasting en tot grotere vrijhandel.

conservatief
in de periode 1853-1868: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Cornelis

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Delft, 1 november 1801

overlijdensplaats en -datum
Delft, 1 juli 1877

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 24 september 1850 tot 5 juli 1853 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid gemeenteraad van Delft, vanaf 17 oktober 1851 (nog in 1858)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Delft)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Delft)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/13)

  • hoofdingeland drooggemaakte polder van Nootdorp, omstreeks 1853
  • president-kerkvoogd Nederlandse Hervormde Gemeente te Delft

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Stemde in 1866 tegen de motie-Keuchenius waarin afkeuring werd uitgesproken over het vertrek van minister Mijer vanwege diens benoeming tot Gouverneur-Generaal
  • Stemde in 1867 vóór de (verworpen) begroting van Buitenlandse Zaken

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was eigenaar van een glasblazerij en lid van de stedelijke raad van Delft

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1864 J.L. de Bruyn Kops (lib.) en J. de Neufville
  • Versloeg in 1866 P.Ph. van Bosse en J.L. de Bruyn Kops (lib.) na herstemming
  • Was in 1868 geen kandidaat meer

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.