L.M. (Louis) Hermans

foto L.M. (Louis) Hermans
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Sociaaldemocratisch Tweede en Eerste Kamerlid en gemeentebestuurder. Was aanvankelijk propagandist van de anarchistische Socialistenbond van Domela Nieuwenhuis, maar 'bekeerde' zich later tot de sociaaldemocratie. Werd voor de SDAP propagandist in Gelderland. Korte tijd Tweede Kamerlid en daarna wethouder in Arnhem. Vervolgens in de Senaat twaalf jaar woordvoerder sociale zaken en justitie. Stond bekend als een Kamerlid met gevoel voor humor.

SDAP
in de periode 1919-1937: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Louis Maximiliaan (Louis)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 21 juli 1861

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 17 september 1943

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDB (Sociaal-Democratische Bond), vanaf 1888
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), vanaf 1898

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/17)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1925 tot 8 juni 1937
  • wethouder (van sociale zaken) van Arnhem, van 4 april 1921 tot 2 september 1923
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 1 juli 1919 tot september 1925
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1918 tot 20 september 1921

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

voorzitter Landelijk Comité voor de invrijheidsstelling der drie gebroeders Hogerhuis

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 11 maart 1936 tot 16 juni 1936
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 18 september 1934 tot 20 december 1934

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder volksgezondheid, arbeid, justitie en binnenlandse zaken van de SDAP-Tweede Kamerfractie
  • Hield zich in de Eerste Kamer onder meer bezig met justitie en sociale zaken

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Bestreed aanvankelijk de SDAP onder andere in het blad "De Roode Duivel"
  • Werd in 1895 veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens majesteitsschennis; werd na zijn vrijlating feestelijk ingehaald.

uit de privésfeer
  • Oprichter van de Kantoor- en Winkelbediendenvereniging "Fraternitas" in 1888
  • Zijn vader was toneelspeler

verkiezingen
  • Werd in 1913 in het kiesdistrict Winschoten na herstemming verslagen door D. Bos (vdb)
  • Was in 1923 kandidaat in en werd in 1926 en 1932 gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • "L.M. Barricade"
  • "Max"
  • "Jantje Paradijs Corneliszoon"

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.