J.H. (Huub) Hermans

foto J.H. (Huub) Hermans

Limburgs communistisch Eerste en Tweede Kamerlid, dat vóór de Tweede Wereldoorlog voor de SDAP wethouder in Vaals was. Was als ondergronds mijnwerker werkzaam in de steenkolenmijnen. Werd in 1950 gearresteerd wegens hulp aan desertie en moest na veroordeling zijn Kamerzetel opgeven.

CPN
in de periode 1946-1951: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Jozef Hubert (Huub)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Vaals, 30 oktober 1898

overlijdensplaats en -datum
Vaals, 16 juni 1978

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), tot 1940
  • CPN (Communistische Partij van Nederland), tot augustus 1951
  • partijloos, vanaf augustus 1951

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 23 juli 1946 tot 27 juli 1948
  • lid gemeenteraad van Vaals, van 2 september 1946 tot 4 september 1962
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 augustus 1948 tot 18 augustus 1951
  • handelaar in lompen en oud ijzer te Vaals, vanaf april 1951

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

lid bestuur Bond van de werknemers in het mijnbedrijf, van 1946 tot 1949

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder mijnbouwaangelegenheden, economische zaken, sociale zaken, volkshuisvesting en verkeer van de CPN-Eerste Kamerfractie
  • Was als Tweede Kamerlid veelvuldig afwezig

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd op 26 oktober 1950 gearresteerd vanwege het onderdak verlenen aan een deserteur. Werd in december 1950 door de rechtbank in Maastricht veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Die straf zat hij uit in januari-maart 1951.
  • Hij nam in augustus 1951 ontslag als Kamerlid en verliet de CPN. De CPN had inmiddels afstand genomen van steunverlening aan deserteurs.

verkiezingen
  • Werd in 1946 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.