Mr. J.B.J. Hengst

foto Mr. J.B.J. Hengst
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Burgemeester van Beugen en van Boxmeer die als katholiek-liberaal in de Tweede Kamer kwam. Trad als Kamerlid niet erg op de voorgrond, maar nam wel geregeld deel aan de werkzaamheden van de Kamer. In 1860 verliet hij de Tweede Kamer, maar mede met steun van zijn zwager Sassen kozen de Brabantse Staten hem in 1863 tot Eerste Kamerlid. Hij behoorde daar tot de conservatief-katholieken. Was 48 jaar burgemeester.

'pragmatisch' liberaal, Rooms-Katholieken
in de periode 1849-1890: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Baptista Josephus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Boxmeer, 23 juni 1817

overlijdensplaats en -datum
Boxmeer, 23 maart 1892

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • 'pragmatisch' liberaal (vanaf 1849 tot omstreeks 1869)
  • conservatief (sinds omstreeks 1870)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (10/12)

  • lid gemeenteraad van Boxmeer
  • burgemeester van Boxmeer, van 1 februari 1844 tot 11 mei 1890
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Grave)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Boxmeer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 15 september 1860 (voor het kiesdistrict Boxmeer)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 juni 1863 tot 11 oktober 1884 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 1 november 1890 (voor Noord-Brabant)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

afgeleide functies, presidia etc. (2/11)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), maart 1888
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1889 tot april 1890

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/9)
  • Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal
  • Behoorde in 1886/1887 tot een groep van acht katholieke Eerste Kamerleden die tegen de voornaamste herzieningen van de Grondwet stemde

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een zus van hem was gehuwd met een zoon van A.J.J.H. Verheyen, lid Notabelenvergadering en Tweede Kamerlid
  • Hij werd in 1890 als burgemeester van Boxmeer door één van zijn zonen opgevolgd
  • Zijn vader was rentmeester der domeinen en rentenier

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1853 jhr. J.B. van Sasse van Ysselt
  • Werd in 1856 met ruim 85% van de stemmen gekozen
  • Werd in 1861 in het district Roermond na herstemming verslagen door K.L.J. Cornelis

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.