Mr. J.N.J.E. Heerkens Thijssen

foto Mr. J.N.J.E. Heerkens Thijssen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Arnhemse advocaat, die zich later in Haarlem vestigde toen hij ambtenaar bij de Provinciale Griffie werd. In die stad tevens raadslid en wethouder. De Staten van Noord-Holland kozen hem in 1922 tot Eerste Kamerlid. Bleef dertien jaar senator en hield zich onder meer bezig met defensie en justitie. Hij was tevens lid van de Leger- en Vlootcommissies. Daarnaast bekleedde hij vele functies op maatschappelijk gebied in Haarlem.

Algemeene Bond (RKSP), RKSP
in de periode 1922-1935: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Joan Nicolaas Jozef Eduard

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 27 juni 1866

overlijdensplaats en -datum
Haarlem, 13 januari 1944

3.

Partij/stroming

partij(en)
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • wethouder (onder meer van sociale zaken, kunsten) van Haarlem, van 7 september 1915 tot 1 september 1931 (tevens enige tijd locoburgemeester)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 25 juli 1922 tot 17 september 1935 (1922-1923 voor Noord-Holland)
  • waarnemend burgemeester van Schoten, van 1 december 1923 tot 1 juli 1927 (gemeente opgeheven na samenvoeging met Haarlem)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/20)

  • lid Vlootcommissie, omstreeks 1934 en nog in 1938
  • lid Werkcommissie voor Werkloosheidsbestrijding, omstreeks 1938

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juli 1922 tot oktober 1922

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was defensiewoordvoerder van de RKSP in de Eerste Kamer. Hield zich verder bezig met binnenlandse zaken, justitie, onderwijs en waterstaat.

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Versloeg in juni 1902 Troelstra na herstemming bij de verkiezing voor een nieuw raadslid in Haarlem
  • Als waarnemend burgemeester van Schoten hekelde hij - tot ongenoegen van een deel van de gemeenteraad - publiekelijk het wegblijven van schoolkinderen van de openbare school bij een zanghulde op de verjaardag van de koningin.

uit de privésfeer
  • Was getrouwd met een nicht van E.A.M. van der Kun, Tweede en Eerste Kamerlid
  • Zijn vader was arts en 25 jaar lid van de gemeenteraad van Arnhem

verkiezingen
  • Was in 1905 Tweede Kamerkandidaat in het kiesdistrict Hoorn, maar werd verslagen door P.B.J. Ferf (lu)
  • Werd in 1923 en 1929 gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.