J. (Jan) Haken

foto J. (Jan) Haken

Oost-Groningse onderwijzer die zich aansloot bij het communistische verzet en daarin een moedige rol speelde. Na de oorlog tot zijn vroegtijdige dood een vooraanstaand lid van de CPN-Tweede Kamerfractie en daarvan onder meer landbouw-woordvoerder. Voorzitter Kortenhorst noemde hem in zijn herdenkingsrede een goed en hartelijk mens, die hij ondanks grote politieke tegenstellingen niet als een persoonlijke vijand had beschouwd, net zomin als dat andersom het geval was geweest.

CPN
in de periode 1946-1956: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jan (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Finsterwolde, 13 oktober 1912

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 20 november 1956

3.

Partij/stroming

partij(en)
CPN (Communistische Partij van Nederland), vanaf januari 1937

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • (bezoldigd) propagandist en secretaris Agrarisch Bureau van de CPN te Amsterdam, vanaf 1946
  • wethouder van Finsterwolde, van november 1945 tot september 1946 (tevens locoburgemeester)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 3 juli 1956

gevangenschap/internering
  • krijsgevangenschap, van mei 1940 tot juni 1940 (6 weken)
  • gevangenschap te Groningen, Scheveningen en Amersfoort, vanaf 1 april 1941
  • gevangenschap ('politik häftling'), concentratiekamp Buchenwald, van april 1941 tot mei 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder economische zaken, landbouw, verkeer en waterstaat, volkshuisvesting, maatschappelijk werk en PTT-aangelegenheden. Hield zich ook bezig met Overzeese Gebiedsdelen.
  • Interpelleerde op 6 februari 1947 minister Huysmans over brandstoftekorten tijdens felle koude

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In de jaren vijftig stakingsleider in onder meer Drenthe en Zuid-Oost-Friesland
  • Was in 1956 wel herkozen, maar overleed voor hij opnieuw was beëdigd als lid

uit de privésfeer
  • Werd tijdens de voormobilisatie in 1939 door de krijgsraad tot veertien dagen gevangenis veroordeeld vanwege verspreiding van propaganda
  • Was tijdens de Bezetting tot zijn arrestatie op 1 april 1941 actief in het verzet, onder meer als verspreider van de communistische illegale krant "Het Noorderlicht"
  • Was als gevangene in Buchenwald organisator en verbindingsman tussen de Nederlandse communisten en de communisten met andere nationaliteiten

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.