Jhr.Mr. W.Th. Gevers Deynoot

foto Jhr.Mr. W.Th. Gevers Deynoot
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Liberaal Tweede Kamerlid en advocaat uit een Rotterdamse adellijke familie. Was in zijn geboortestad leider van de liberalen en tevens wethouder. Werd als medestander van Thorbecke in 1852 tot Tweede Kamerlid gekozen, maar verloor zijn zetel na de Aprilbeweging van 1853. Later nog twee perioden (1856-1864 en 1871-1879) Kamerlid. Deskundige op koloniaal gebied. Leidde de parlementaire enquête naar de toestand van de Maas en Zuid-Willemsvaart.

Thorbeckiaan, liberaal
in de periode 1852-1879: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Theodore

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Wassenaar, 8 september 1808

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 25 maart 1879

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1871 tot 25 maart 1879 (voor het kiesdistrict Dordrecht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1856 tot 19 september 1864 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 25 juli 1854 tot juli 1857 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1852 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • wethouder van Rotterdam, van 23 oktober 1851 tot 1 september 1852

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid bestuur Vereeniging voor de Statistiek in Nederland, omstreeks 1876
  • lid Raad van Commissarissen NRS (Nederlandsche Rhijnspoorweg Maatschappij), omstreeks 1876

afgeleide functies, presidia etc. (2/8)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1877 tot november 1877
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1875 tot november 1875

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/5)
  • Stemde in december 1873 tegen de begroting van Marine. De verwerping daarvan leidde tot het aftreden van minister Brocx.
  • Behoorde in 1861 tot de minderheid die tegen een amendement-Ter Bruggen Hugenholtz stemde over het halveren van de begroting voor Onvoorziene Uitgaven

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Oprichter van de afdeling Rotterdam van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, 1848
  • Zijn vader was vicepresident van de rechtbank te Rotterdam en lid van de stedelijke raad van Rotterdam

verkiezingen (3/13)
  • Versloeg in 1875 bij de periodieke verkiezingen L.W.Ch. Keuchenius (a.r.)
  • Versloeg in 1871 bij de periodieke verkiezingen M. Bichon van IJsselmonde (a.r.)
  • Werd in juni 1868 bij tussentijdse verkiezingen in het district Dordrecht verslagen door M. Bichon van IJsselmonde (a.r.)

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 19 oktober 1837

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.