Jhr.Mr. C. van Foreest

foto Jhr.Mr. C. van Foreest
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Conservatief grootgrondbezitter die tijdens zijn veeljarig lidmaatschap van de Kamers elk liberaal voorstel bestreed. Ging na de ontbinding van 1853 vanwege de Aprilbeweging over van de Eerste naar de Tweede Kamer. Als voorstander van het particularisme was hij tegen het afschaffen van accijnzen op het malen van graan en het slachten van vee. Geharnast ridder volgens wie de volkeren er waren om te worden geregeerd door de aristocratie. Vermogend en invloedrijk in West-Friesland. Neef (oomzegger) van de schrijver Nicolaas Beets.

conservatief (protestants), regeringsgezind ten tijde van Willem II
in de periode 1848-1875: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Cornelis

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Alkmaar, 3 februari 1817

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 22 mei 1875

begraafplaats en -datum
begraven op landgoed te Heiloo

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief (ook wel: antirevolutionair)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/13)

  • rechter-plaatsvervanger Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, van 1 juni 1847 tot november 1853
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Noord-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 oktober 1850 tot 20 april 1853 (voor Noord-Holland)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 juni 1853 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Alkmaar)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Alkmaar)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 20 september 1869 (voor het kiesdistrict Alkmaar)
  • dijkgraaf waterschap "De Hondsbossche en Duinen tot Petten", van 1 januari 1870 tot 25 mei 1875
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1870 tot 3 oktober 1870 (voor het kiesdistrict Alkmaar)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 november 1870 tot 22 mei 1875 (voor het kiesdistrict Alkmaar)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • voorzitter Hollandsche Maatschappij van Landbouw, van 1861 tot 1865
  • regent Asyl Steenbeek te Hemmen

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1871 tot november 1871
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1873 tot november 1873

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/12)
  • Stemde in 1867 vóór de begroting van Buitenlandse Zaken
  • Stemde op 23 maart 1868 tegen de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werkte in december 1861 als conservatief mee aan het ten val brengen van het kabinet-Van Heemstra
  • Heroverde in augustus 1870 zijn zetel, nadat het Kamerlidmaatschap van W.J. Knoop ten gevolge van de mobilisatie (en diens terugkeer in werkelijke dienst als officier) was geëindigd
  • Bedankte in oktober 1870 voor de Tweede Kamer om zodoende W.J. Knoop de kans te geven zich opnieuw kandidaat te stellen. Die maakte daarvan overigens geen gebruik, omdat hij niet afhankelijk wilde zijn van een 'gunst' van Van Foreest.

uit de privésfeer
  • Zijn zwager, P.L. Wentholt, was burgemeester van Heiloo en Limmen
  • Hij was gehuwd met zijn vermogende nichtje
  • Schoonvader van jhr. S. Laman Trip, president Hoge Raad der Nederlanden

verkiezingen (3/10)
  • Versloeg in augustus 1870 bij tussentijdse verkiezingen W.J. Knoop (lib.) na herstemming
  • Versloeg in oktober 1870 bij tussentijdse verkiezingen jhr. H.G.C.L. Janssens (lib.)
  • Versloeg in 1873 W. van der Kaay (lib.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.