Mr. G. Dumbar

foto Mr. G. Dumbar
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Overijssels liberaal Tweede en Eerste Kamerlid. Was, als telg van een voorname familie, twintig jaar burgemeester van Deventer. Kwam in 1862 voor het gelijknamige district in de Tweede Kamer. Stond bekend als een 'diplomaten-verslinder' en maakte geschiedenis met zijn (aangenomen) amendement waardoor het gezantschap bij de Paus werd opgeheven. Tegenstanders spraken van het amendement van de 'domme beer', omdat het leidde tot verwijdering tussen liberalen en katholieken. Fel bestrijder van de doodstraf. Na zijn vertrek uit de Tweede Kamer nog vijf jaar Eerste Kamerlid.

liberaal, Thorbeckiaan
in de periode 1862-1878: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Gerard

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Deventer, 16 december 1815

overlijdensplaats en -datum
Deventer, 1 augustus 1878

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/8)

  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 23 februari 1853 tot november 1873 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • burgemeester van Deventer, van 15 september 1853 tot 14 september 1865
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 mei 1862 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 15 september 1873 (voor het kiesdistrict Deventer)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 november 1873 tot 1 augustus 1878 (voor Overijssel)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/3)

  • hoofdingeland, zevende dijkdistrict van Overijssel, tot 1 oktober 1855
  • voorzitter Proeftuin te Deventer, vanaf 1860

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van juni 1871 tot september 1871

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over waterstaat, justitie, onderwijs en financiën
  • Stemde in 1874 tegen de ontwerp-Hogeronderwijswet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Hij was gehuwd met een kleindochter van E. Metelerkamp en van G.D. Jordens, leden van de Nationale Vergadering
  • Zijn zwager, E.A. Jordens, was burgemeester van Haarlem (1866-1893)
  • Zijn vader was lid van de stedelijke raad van Deventer (1815), gemeentesecretaris van Deventer, rechter in de rechtbank eerste aanleg te Deventer en lid van Provinciale Staten van Overijssel

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in november 1866 bij de algemene verkiezingen G.A. Vos de Wael (r.k.) na herstemming
  • Werd in 1868 bij de algemene verkiezingen samen met A. van Delden in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg de conservatieven W.A.A.J. baron Schimmelpenninck van der Oye en E. baron van Lynden.
  • Versloeg in 1869 J.J. Teding van Berkhout (a.r.)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.