J. Dirks

foto J. Dirks
Bron: stadsarchief Amsterdam

Liberaal Tweede Kamerlid uit Amsterdam. Waterstaatkundige van tamelijke eenvoudige afkomst. Klom voortvarend op in de waterstaatkundige dienst en kreeg in 1864 bij de Amsterdamse Kanaaldienst de leiding over de werken voor het graven van het Noordzeekanaal. Na oplevering van het kanaal en overgang van het beheer naar het Rijk werd hij op internationaal gebied actief als waterstaatkundig adviseur. In 1881 koos het district Amsterdam hem tot Tweede Kamerlid, maar hij voelde zich weinig thuis in de politiek. Toen hij na twee jaar ontslag nam vanwege een reis naar Chili werd hij echter direct herkozen en hij keerde eind 1883 voor nog tweeënhalf jaar terug in de Kamer.

liberaal
in de periode 1881-1886: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Justus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Bergen op Zoom, 12 januari 1825

overlijdensplaats en -datum
Scheveningen (gem 's-Gravenhage), 26 december 1886

begraafplaats en -datum
Amsterdam, Oosterbegraafplaats, 30 december 1886

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/11)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 februari 1885 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 december 1883 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 maart 1881 tot 2 maart 1883 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • eerstaanwezend ingenieur N.V. Amsterdamse Kanaalmaatschappij (leiding bij de aanleg van het Noordzeekanaal), van 1 januari 1864 tot 1 januari 1883 (enkele keren verlof voor onbepaalde tijd vanwege reizen)
  • ingenieur eerste klasse bij Rijkswaterstaat te Gorinchem, van 1 oktober 1860 tot 1 april 1865 (kreeg verlof bij rijkswaterstaat)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid Raad van Waterstaat, van 1 juli 1860 tot oktober 1861
  • lid commissie waterpeil Noordzeekanaal, vanaf februari 1873

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer hoofdzakelijk over waterstaatsaangelegenheden en een enkele maal over West-Indische zaken

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam op 2 maart 1883 ontslag vanwege een reis (als waterstaatkundig adviseur bij havenwerken) naar Chili, maar werd op 10 april 1883 herkozen

uit de privésfeer (3/5)
  • Zijn vader was apotheker
  • In 1923 is in IJmuiden op het Sluiseland een door S. de Clercq ontworpen gedenknaald ter nagedachtenis aan hem opgericht vanwege zijn rol bij de aanleg van het Noordzeekanaal
  • Zijn dienstbetrekking bij de Amsterdamse Kanaalmaatschappij eindigde op 1 januari 1883 toen het kanaal aan het Rijk was overgegaan. Hij kreeg daarvan op 10 januari 1883 de melding.

verkiezingen
  • Versloeg in 1881 bij tussentijdse verkiezingen J.J.W. van den Biesen (r.k.) en A. Wiegel
  • Versloeg in april 1883 H.W. van Marle (a.r.) na herstemming
  • Werd in 1883 bij de periodieke verkiezingen en in 1884 bij de algemene verkiezingen in de eerste stemmingsronde gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.