Jhr. H.A.D. Coenen

foto Jhr. H.A.D. Coenen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Steenfabrikant en burgemeester uit Zutphen die bijna een kwart eeuw Eerste Kamerlid was. Moest in 1876 tijdelijk terugtreden als senator, omdat hij niet meer voldeed aan de grondwettelijke eisen voor het lidmaatschap. Toen dat bij de verkiezingen van 1877 wel weer het geval was, kozen de Staten van Gelderland hem opnieuw tot Eerste Kamerlid. Lokale grootheid in Zutphen en als ondernemer ook actief op spoorweggebied. In de Eerste Kamer voerde hij nauwelijks het woord.

liberaal
in de periode 1871-1876: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hendrikus Albertus Diedericus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Maarssenbroek (Utr.), 21 februari 1818

overlijdensplaats en -datum
Zutphen, 3 mei 1907

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/11)

  • burgemeester van Zutphen, van 1 mei 1865 tot 1 oktober 1894
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van november 1866 tot 1870 (voor het kiesdistrict Zutphen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 27 maart 1871 tot 23 mei 1876 (voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1877 tot 11 oktober 1884 (voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887 (voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 15 september 1896 (voor Gelderland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • lid College van Regenten over het Huis van Arrest (later Gevangenissen) te Zutphen, vanaf 5 december 1869 (nog in 1901)
  • voorzitter Raad van Commissarissen Westphaalse Spoorwegmaatschappij

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juli 1895 tot september 1895
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 2 september 1896 tot 3 september 1896

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak vrij zelden in de Eerste Kamer; vanaf de zitting 1885/86 in het geheel niet
  • Interpelleerde in 1875 de minister van Binnenlandse Zaken over een vermeende inmenging bij verkiezingen

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Had een goede naam als burgemeester van Zutphen, door zijn inzet voor de bloei van de stad en voor stadsuitbreiding

uit de privésfeer (3/5)
  • Een zoon van hem was gemeenteontvanger van Zutphen, een schoonzoon wethouder
  • Een zwager van hem, jhr. W.Ch.Th. van Nahuys, was burgemeester van respectievelijk Diepenheim, Stad en Ambt Ommen, Wijhe, Enschede en Zwolle
  • Zijn vader was rentenier en landeigenaar

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 23 mei 1845

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.