Mr. J.Ch. Bührmann

foto Mr. J.Ch. Bührmann
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Burgemeester die korte tijd fractievoorzitter van de CHU in de Eerste Kamer was. Bijzonder actief in het verzet en daarvoor onder andere door de Verenigde Staten onderscheiden. Na de oorlog adjudant van de koninginnen Wilhelmina en Juliana en in 1950 benoemd tot burgemeester van Weesp. Sinds 1960 burgemeester van Velsen. Zette zich in voor de industriële ontwikkeling van het IJmondgebied. Toonde als Kamerlid en burgemeester veel werkkracht en toewijding, maar werd door een hersenbloeding getroffen en overleed enkele maanden later op 56-jarige leeftijd.

CHU
in de periode 1965-1968: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Christiaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 24 maart 1912

overlijdensplaats en -datum
IJmuiden (gem. Velsen), 10 november 1968

3.

Partij/stroming

partij(en)
CHU (Christelijk-Historische Unie)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • waarnemend burgemeester van Ankeveen, van 1 december 1954 tot 1 december 1960
  • burgemeester van Velsen, van 1 december 1960 tot 10 november 1968
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 9 maart 1965 tot 10 november 1968
  • fractievoorzitter CHU Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 26 september 1966 tot 10 november 1968

officiersrangen
reserve-kapitein (omstreeks 1947)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/6)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • lid bestuur Oorlogsgravenstichting
  • slotvoogd Ruïne van Brederode

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • plaatsvervangend voorzitter commissie van rapporteurs voor Economische Zaken (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 13 oktober 1967 tot 12 december 1967
  • plaatsvervangend voorzitter vaste commissie voor Economische Zaken (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 12 december 1967 tot 10 november 1968

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder binnenlandse zaken, sociale zaken, verkeer en waterstaat, economische zaken en landbouw en visserij van de CHU-Eerste Kamerfractie

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in de jaren vijftig nauw betrokken bij plannen om de gemeente Weesp uit te breiden, aanvankelijk met grondgebied van de gemeenten Muiden en Weesperkarspel en na 1958 met alleen Weesperkarspel.

uit de privésfeer
  • Actief en moedig in het verzet
  • De begrafenisplechtigheid voor hem in het stadhuis van Velsen werd geleid door dr. J.W. Beerekamp, lid van de CHU-senaatsfractie
  • Zijn schoonvader was hoogleraar

verkiezingen
  • In 1963 kandidaat in Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.