Mr. J.B. Bots

foto Mr. J.B. Bots
Bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Helmondse kantonrechter die als volgeling van Thorbecke lange tijd voor het district Eindhoven in de Tweede Kamer zat. Was eerder gedeputeerde van Noord-Brabant. Werkzaam lid, dat echter niet zo vaak het woord voerde en als hij dat deed kort van stof was.

liberaal, Thorbeckiaan
in de periode 1847-1873: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Baptista

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Helmond, 14 oktober 1806

overlijdensplaats en -datum
Helmond, 2 maart 1874

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (10/14)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 september 1870 tot 15 september 1873 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 26 augustus 1870 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1860 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 november 1855 tot 10 juli 1860 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 5 augustus 1855 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Eindhoven)
  • kantonrechter te Helmond, van 1 mei 1850 tot 2 maart 1874 (benoemd 13 april)
  • kantonrechter-plaatsvervanger te Helmond, van 1 oktober 1848 tot 1 mei 1850
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1847 tot 20 augustus 1850 (in 1847-1849 voor Noord-Brabant, in 1849-1850 voor het kiesdistrict Helmond)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Stemde op 23 maart 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest
  • Stemde in 1867 vóór de begroting van Buitenlandse Zaken

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1855, 1860 en 1870 waren tussentijdse verkiezingen nodig vanwege zijn herbenoeming tot kantonrechter

uit de privésfeer
  • Zijn vader was fabrikant te Helmond en lid van de municipaliteit aldaar (vanaf 1796)
  • In Helmond is op 17 oktober 1919 naar hem vernoemd de advocaat Botsstraat

verkiezingen (3/11)
  • Werd in 1873 door A.J.H. van Baar (cons.-kath.) verslagen
  • Versloeg in 1869 P. van den Heuvel met ruime meerderheid
  • Werd in 1868 bij de algemene verkiezingen in de eerste stemmingsronde gekozen. Tegenkandidaat die niet werden gekozen, was P. van den Heuvel

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.