C. (Cor) Borst

foto C. (Cor) Borst
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Tuinder uit het Noord-Hollandse Langedijk in de CPN-Tweede Kamerfractie. Was tevens leider van het Agrarisch Bureau van de CPN en in de Kamer woordvoerder landbouw. Pleitbezorger van landnationalisatie. In 1958 koos hij bij de afsplitsing van de groep Gortzak/Wagenaar samen met Marcus Bakker de zijde van Paul de Groot. Kalme communist, die sprak met een Westfries accent.

CPN
in de periode 1945-1961: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Cornelis (Cor)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Noord-Scharwoude (N.H.), 1 februari 1891

overlijdensplaats en -datum
Weesp, 11 mei 1974

3.

Partij/stroming

partij(en)
CPN (Communistische Partij van Nederland), vanaf 1935

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid gemeenteraad van Oudkarspel, van 3 september 1935 tot 1 september 1941 (sinds eind 1940 afwezig)
  • lid Provinciale Staten van Noord-Holland, van 25 april 1939 tot 1 september 1941
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 april 1946 tot 15 juli 1952
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 december 1956 tot 1 april 1962

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • secretaris Nederlandsche Tuindersbond, afdeling Oudkarspel
  • lid bestuur polder Kerk- en Bergmeer

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer onder andere bezig met landbouw, visserij, middenstandsaangelegenheden en volkshuisvesting

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Na de raadsverkiezingen van 1939 moest worden geloot tussen hem en zijn zwager Piet Wijn (gehuwd met zijn zus Koosje), omdat zwagers niet samen in de raad mochten zitten
  • Nam in 1962 ontslag als Tweede Kamerlid omdat het Kamerwerk, mede in verband met zijn leeftijd, hem te zwaar werd

uit de privésfeer
  • Zat vanaf 1941 ondergedoken in Amsterdam en was daar actief in het verzet
  • Zijn vader was landarbeider, tuinder

anekdotes en citaten
  • Stond als jonge tuindersknecht al 's ochtends zeer vroeg op en behield die gewoonte ook als Kamerlid, zelfs als de dag ervoor lang was vergaderd.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.