Jhr.Mr. E.J.B.M. (Ernst) von Bönninghausen tot Herinkhave

foto Jhr.Mr. E.J.B.M. (Ernst) von Bönninghausen tot Herinkhave
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Telg uit een oud katholiek Twents adellijk geslacht dat in de jaren dertig zeer pro-Duits was. Zat voor de NSB in de Eerste Kamer en werd in de bezettingstijd burgemeester van Hilversum. Verruilde dat ambt later voor het burgemeesterschap van Tubbergen, waar zijn familie beter thuis was. Werd na de oorlog veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf.

NSB
in de periode 1937-1945: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Ernst Johannes Baptista Maria (Ernst)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Heemstede, 26 juli 1900

overlijdensplaats en -datum
Enschede, 31 augustus 1973

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Rooms-Katholieke Staatspartij), tot april 1935
  • NSB (Nationaal-Socialistische Beweging), vanaf april 1935

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 2 november 1937 tot 14 september 1945
  • burgemeester-regeringscommissaris van Tubbergen, van 13 december 1943 tot 4 april 1945
  • accountant, vanaf 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

adviseur en lid bestuur Comité van Actie inzake de Proviniciale waterleiding in Overijssel

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Toen zijn broer wegens pro-Duitse uitlatingen oneervol ontslagen was als burgemeester, trad hij op als diens advocaat. Bij deurwaardersexploot sommeerde hij minister Van Boeijen hem een afschrift te zenden van de beschuldigingen jegens zijn broer. De minister weigerde dit vanwege de toon van het verzoek.

uit de privésfeer
  • Werd in december 1945 veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf vanwege valsheid in geschrifte om zich te verrijken met bezittingen van zijn overleden tante
  • Werd in november 1947 door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek vanwege hulpverlening aan de vijand. Tevens werden hem levenslang het kiesrecht en het recht om openbare betrekkingen te bekleden ontnomen.
  • Zijn vader was directeur van assurantiemaatschappij "Iduna"

verkiezingen
  • In 1937 kandidaat in Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.