Jhr.Mr. P.J. van Beyma

foto Jhr.Mr. P.J. van Beyma
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Friese jurist van adellijke komaf, die na een loopbaan bij het Openbaar Ministerie ambtenaar op Justitie werd. Was achttien jaar secretaris-generaal van dat ministerie en in die functie geliefd bij zijn ambtenaren vanwege zijn sociale betrokkenheid. Na zijn pensionering liberaal Eerste Kamerlid namens Friesland. Ook in de Eerste Kamer hadden vooral justitiële onderwerpen zijn belangstelling.

liberaal
in de periode 1886-1910: lid Eerste Kamer, secretaris-generaal

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Petrus Johannes

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 11 mei 1839

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 6 oktober 1911

3.

Partij/stroming

stroming(en)
oud- of vrij-liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/7)

  • chef afdeling staats- en volkenrecht, strafrecht en strafvordering, Vreemdelingenwet etc. (rang: referendaris), ministerie van Justitie, van 1 juli 1876 tot 1 januari 1886
  • secretaris-generaal ministerie van Justitie, van 1 januari 1886 tot 20 september 1904
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 20 september 1910 (voor Friesland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • lid Staatscommissie voor de inwendige organisatie van de departementen van Algemeen Bestuur (Staatscommissie-Van Leeuwen), van 10 augustus 1910 tot 6 oktober 1911
  • lid administratie Weduwenfonds voor de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behorende, omstreeks 1904

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer hoofdzakelijk over onderwerpen betreffende justitie; een enkele maal ook over waterstaat

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Hij was gehuwd met zijn nicht

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.