S. (Samuel) van den Bergh

foto S. (Samuel) van den Bergh
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Tweede en Eerste Kamerlid voor de liberalen in de eerste helft van de twintigste eeuw. Margarinefabrikant, telg uit de fabrikantenfamilie Van den Bergh uit Oss. Kwam op voor de belangen van zijn woonplaats Rotterdam en keerde zich bijvoorbeeld in 1927 tegen het Verdrag met België.

Vrijheidsbond, Liberale Unie
in de periode 1905-1938: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Samuel (Samuel)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Oss, 6 april 1864

overlijdensplaats en -datum
Nice (Frankrijk), 4 februari 1941

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Liberale Unie, tot april 1921
  • Liberale Staatspartij "De Vrijheidsbond", vanaf april 1921 (vanaf februari 1938 zonder de toevoeging "de Vrijheidsbond")

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1905 tot 21 september 1909 (voor het kiesdistrict Rotterdam I)
  • voorzitter Raad van Bestuur, margarinefabriek "Van den Bergh's Ltd." te Rotterdam, van 1909 tot 1919
  • voorzitter Raad van Bestuur, margarinefabriek N.V. "Van den Bergh's Fabrieken" te Rotterdam, van 1919 tot 15 november 1928
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1923 tot 31 mei 1938

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/6)

  • Nederlands afgevaardigde van de International Jewish Agency, 1930
  • lid Kamer van Koophandel te Rotterdam

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 18 maart 1930 tot 9 juli 1930
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 22 maart 1938 tot 28 juni 1938

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer slechts enkele malen (met name over handelsaangelegenheden)
  • Sprak in de Eerste Kamer met name over financiën, handels- en scheepvaartaangelegenheden en arbeid

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Nam ontslag als Eerste Kamerlid vanwege gezondheidsredenen

verkiezingen
  • In 1905 gekozen bij naverkiezingen, nadat D. Fock zijn benoeming niet had aangenomen vanwege zijn benoeming tot minister. Versloeg D.P.D. Fabius (arp) na herstemming.
  • Was in 1909 geen kandidaat
  • In 1923, 1929, 1935 en 1937 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep III: Noord-Holland en Friesland

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.