Jhr.Mr. C. Backer

foto Jhr.Mr. C. Backer
bron: Het Geheugen van Nederland

Amsterdamse rechter en Tweede Kamerlid uit een bekend regentengeslacht. Maakte als voorstander van hervormingen deel uit van de Dubbele Kamer in 1848 en was na 1848 Tweede Kamerlid voor Amsterdam. Representant van de gegoede gematigd liberale Amsterdamse burgerij, die vóór beter toezicht op de overheidsfinanciën was, maar volksinvloed op het bestuur afwees. Werd in 1850 door Thorbecke benoemd tot Commissaris van de Koning in Overijssel en bleef dat tien jaar.

'pragmatisch' liberaal
in de periode 1848-1860: buitengewoon lid Tweede Kamer, lid Tweede Kamer, Commissaris van de Koning(in)

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Cornelis

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 20 november 1798

overlijdensplaats en -datum
Zwolle, 30 juni 1864

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • Commissaris des Konings in Overijssel, van 1 november 1850 tot 30 juni 1864 (benoemd bij K.B. van 13 oktober 1850)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1849 tot 14 oktober 1850 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid stedelijke raad van Amsterdam, van oktober 1848 tot 14 oktober 1850
  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1848 tot 8 oktober 1848 (voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/5)

  • commissaris van het marktwezen
  • commissaris trekvaart naar Muiden en Naarden, omstreeks 1840

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), oktober 1850

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Voerde als lid van de Dubbele Kamer het woord bij de algemene beschouwingen over de Grondwetsherziening en bij de behandeling van hoofdstuk V (Justitie). Stemde vóór alle voorstellen.
  • Voerde na 1848 onder meer het woord bij de behandeling van wetsvoorstellen over het recht van vereniging en vergadering, de rechtelijke colleges, alsmede bij de ontwerp-Provinciale Wet en de ontwerp-Scheepvaartwetten

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was advocaat

verkiezingen
  • Werd in 1848 in het district Amsterdam II gekozen. Kreeg ruim 73 procent van de stemmen.
  • Werd in 1850 in de eerste stemmingsronde gekozen

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 16 augustus 1830

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.