Mr. F.J.H. Bachg

foto Mr. F.J.H. Bachg
bron: Katholiek Documentatiecentrum, Nijmegen

Joviale, in Groningen geboren Haagse advocaat, die eerder redacteur van dagblad 'De Maasbode' en directeur van het bureau van de R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem was. Zowel in de periode voor 1940 als in de eerste naoorlogse jaren de deskundige woordvoerder middenstandszaken van de RKSP en de KVP. Hield zich ook bezig met justitie-aangelegenheden. Was in 1945 actief in de Nederlandse Volksbeweging en bekleedde vele functies in het maatschappelijk leven.

RKSP, KVP
in de periode 1937-1959: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Franciscus Joannes Herman

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 5 september 1902

overlijdensplaats en -datum
Breda, 9 augustus 1994

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 15 juli 1952
  • advocaat te 's-Gravenhage, vanaf 1944
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 20 maart 1959
  • lid College van Beroep voor het Bedrijfsleven, van 1 juni 1961 tot 1 oktober 1972

gevangenschap/internering
geïnterneerd gijzelaarskamp te Sint-Michielsgestel, van mei 1942 tot december 1943

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/17)

  • lid Persraad, vanaf 1 januari 1959 (nog in 1962)
  • secretaris Ziekenhuis "H. Johannes de Deo" te 's-Gravenhage, omstreeks 1967

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • voorzitter Commissie van Voorbereiding voor de ontwerp-Loterijwet (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van december 1948 tot 23 november 1950
  • voorzitter Commissie van Voorbereiding voor de ontwerp-Wet op het assurantiebemiddelingsbedrijf (Tweede Kamer der Staten-Generaal), tot juli 1951

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder voor middenstandsaangelegenheden van de RKSP-en KVP-Tweede Kamerfracties. Hield zich ook bezig met justitie (onder meer gevangeniswezen), volksgezondheid (geneesmiddelen), cultuur en omroep.

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was kunstschilder en leraar aan een Middelbare Technische School te Groningen. Hij schilderde onder meer de kruiswegstaties in de kerken van Harmelen, Amersfoort, Naarden en Wolvega.

anekdotes en citaten
  • In 1952 riep hij op een KVP-verkiezingsbijeenkomst in Scheveningen uit: "Zij die gaan overwinnen, groeten u." Enigszins ironisch was dat hij kort daarop zelf zijn zetel verloor.

verkiezingen
  • Was in 1959 achttiende op de KVP-kandidatenlijst in de kieskring V t/m XIII (westelijke lijst) en werd niet herkozen, omdat Van Rijckevorsel met voorkeurstemmen een zetel veroverde. Door het bestuur van de KVP-kieskring Den Haag werd tevergeefs een voorkeursactie voor zijn (her)verkiezing gevoerd.

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, mei 1959

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.