J.F.C. Arntz

foto J.F.C. Arntz
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Gelderse steenfabrikant en RK-Eerste Kamerlid. Sprak in de Kamer vooral over economische onderwerpen en waterstaat. Vertegenwoordiger van de werkgeversbelangen, die zich in 1932 tegen een wettelijke regeling van arbitrage bij arbeidsgeschillen keerde. Werd in 1932 vanwege afwijkend stemgedrag bij de stemming over de ontwerp-Pachtwet van de kandidatenlijst geweerd.

Algemeene Bond (RKSP), RKSP
in de periode 1921-1932: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Johannes Franciscus Clemens

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Millingen (Gld.), 29 april 1878

overlijdensplaats en -datum
Nijmegen, 30 juli 1936

3.

Partij/stroming

partij(en)
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • directeur Vereenigde Steenfabrieken "De Waalsteen" te Nijmegen
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 2 juli 1912 tot juni 1921 (1912-1919 voor het kiesdistrict Nijmegen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 28 juni 1921 tot 24 juli 1922 (in 1921-1923 voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1922 tot 21 september 1926 (in 1921-1923 voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 december 1926 tot 20 september 1932 (in 1921-1923 voor Gelderland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/4)

  • voorzitter Raad van Commissarissen "A. Gilissen's bank" N.V.
  • voorzitter Raad van Commissarissen N.V. Landbouwmaatschappij "Voorburg"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer vooral bezig met economische zaken en waterstaat. Sprak ook regelmatig over Surinaamse zaken.

opvallend stemgedrag (0/10)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Als directeur van "De Waalsteen" beheerste hij bijna alle steenfabrieken in het gebied tussen Nijmegen en Lobith
  • Werd in 1932 niet meer gekandideerd omdat hij tegen de ontwerp-Pachtwet had gestemd

uit de privésfeer
  • Zijn echtgenote was een Duitse (uit Wesel)
  • Een zus van hem was gehuwd met een broer van I.A. Swane, Tweede Kamerlid
  • Zijn vader was wethouder van Millingen (1892-1895) en lid Provinciale Staten van Gelderland

verkiezingen
  • In 1923 en 1926 tot Eerste Kamerlid gekozen door Groep II: Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.