Jhr.Mr. D. van Akerlaken

foto Jhr.Mr. D. van Akerlaken
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Representant van de Hoornse oud-regentenklasse in het parlement, met vele functies op landbouw- en waterstaatkundig gebied. Zoon van een oud-Tweede en Eerste Kamerlid en schoonzoon van een (oud-)minister. Kamerlid dat regelmatig over uiteenlopende zaken het woord voerde. Was als student in Leiden leerling van Thorbecke. Liberaler dan zijn ultraconservatieve vader.

liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1850-1892: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Dirk

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hoorn, 18 december 1815

overlijdensplaats en -datum
Hoorn, 18 januari 1892

3.

Partij/stroming

stroming(en)
'pragmatisch' liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/17)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 5 mei 1860 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • dijkgraaf waterschap Drechterland, van 1 mei 1865 tot 18 januari 1892
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1869 tot 21 september 1874 (voor het kiesdistrict Hoorn)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1874 tot 11 oktober 1884 (voor Noord-Holland)
  • wethouder van Hoorn, van 7 september 1881 tot 18 januari 1892
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 17 augustus 1887 (voor Noord-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor Noord-Holland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 18 januari 1892 (voor Noord-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/23)

  • hoofdingeland, waterschap Westerkogge, vanaf 1886
  • voorzitter College van Regenten over de Rijkswerkinrichting en het Huis van Bewaring te Hoorn, vanaf 1887

afgeleide functies, presidia etc. (2/19)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1888 tot april 1889
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van april 1890 tot december 1890

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer regelmatig over uiteenlopende zaken op het gebied van het binnenlands bestuur, justitie, de financiën, waterstaat en onderwijs, alsmede over pensioenen en het armwezen
  • In de Eerste Kamer voerde hij vooral het woord over justitiële onderwerpen, over defensie en over binnenlandse zaken

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Volgde in 1862 in diverse functies (onder andere als Statenlid) zijn overleden vader op, maar werd weigerde het burgemeesterschap. Burgers van Hoorn hadden via een petitie op zijn benoeming aangedrongen.

uit de privésfeer
studeerde onder andere bij de hoogleraren Thorbecke en Tydeman

verkiezingen (3/6)
  • Kreeg in 1858 bijna 90% van de stemmen (enige tegenkandidaat was J.B.S. Sutherland)
  • Werd in 1869 samen met E.H. s'Jacob gekozen. Er waren geen tegenkandidaten.
  • Versloeg in 1873 J. Messchert van Vollenhoven met ruime meerderheid

niet-aanvaarde politieke functies
  • burgemeester van Hoorn, september 1862 (geweigerd, omdat door hem aan de regering gestelde eisen niet werden ingewilligd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.