Mr.Drs. M.Ch.A. (Margreeth) Smilde

foto Mr.Drs. M.Ch.A. (Margreeth) Smildevergrootglas Margreeth Smilde (1954) was van 26 juli 2002 tot 30 januari 2003, van 3 juni 2003 tot 30 november 2006 en van 23 januari 2008 tot 20 september 2012 Tweede Kamerlid van het CDA. Zij was daarvoor freelance historica, medewerkster van een lid van het Europees Parlement en lid van Provinciale Staten van Drenthe. Mevrouw Smilde was als Kamerlid onder meer woordvoerster volksgezondheid (medische ethiek, geneesmiddelen, orgaandonatie, geneeskundige zorg), grondwetszaken en koninklijk huis.

CDA
in de periode 2002-2012: lid Tweede Kamer

voornamen (roepnaam)

Margaretha Charlotte Adelheid (Margreeth)

personalia

geboorteplaats en -datum
Leeuwarden, 6 juni 1954

levensbeschouwing
Protestants

opmerkingen over de naam en/of titel
Drs. M.Ch.A. Smilde (tot zij in mei 2007 haar rechtenstudie voltooide)

partij/stroming

partij(en)
CDA (Christen-Democratisch Appèl)

hoofdfuncties en beroepen

  • freelance historica, van januari 1986 tot augustus 2002 (werkzaam via opdrachten) 
  • office manager, makelaarskantoor "Jet Winters" te Haren (Gr.) 
  • lid Provinciale Staten van Drenthe, van juni 1996 tot september 2002 
  • beleidsmedewerker van A.J. Maat, lid Europees Parlement, van februari 2000 tot augustus 2002 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 juli 2002 tot 30 januari 2003 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 juni 2003 tot 30 november 2006 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 januari 2008 tot 20 september 2012 

partijpolitieke functies

vorige
  • voorzitter CDA afdeling Eelde (voor Kamerlidmaatschap) 
  • voorzitter CDA Vrouwen Drenthe (voor Kamerlidmaatschap) 
  • lid bestuur CDA provincie Drenthe (voor Kamerlidmaatschap) 
  • fractiesecretaris CDA Provinciale Staten van Drenthe 
  • adviseur CDA provincie Drenthe 
  • voorzitter Stichting fractiebureau CDA Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 november 2010 tot 20 september 2012 

nevenfuncties

huidige
  • lid Raad van Toezicht Hersenstichting Nederland, vanaf januari 2013 
  • voorzitter Raad van Toezicht, christelijk regionaal opleidingscentrum "Alfa-college", vanaf januari 2013 
  • voorzitter Diabetes Vereniging Nederland, vanaf maart 2013 
  • lid bestuur NDF (Nederlandse Diabetes Federatie), vanaf mei 2013 
  • voorzitter Raad van Toezicht "De Zijlen", vanaf januari 2014 (ondersteuning mensen met een verstandelijke beperking in de provincie Groningen) 

vorige
  • lid Raad van Commissarissen Friesch Dagblad Holding 
  • ambtelijk secretaris Stichting Alfa Omega 
  • voorzitter Raad van Toezicht MEE Drenthe (voorheen SPD Drenthe) (ondersteuning van mensen met een beperking of stoornis) 
  • voorzitter Enova, Assen 
  • lid bestuur Stichting Present Groningen 
  • voorzitter Stichting "Vrienden van de Dorpskerk van Eelde", van maart 2001 tot januari 2014 
  • lid Raad van Toezicht "Stenden Hogeschool/University" (voorheen Christelijke Hogeschool Nederland) te Leeuwarden, van 2004 tot januari 2013 
  • lid bestuur "De Dreei Drenthe" 
  • lid Raad van Toezicht "Saxenburgh Groep" te Hardenberg, tot 1 juli 2010 
  • lid Raad van Toezicht "Drents Plateau" te Assen, tot 1 januari 2011 

erefuncties, comité's van aanbeveling etc.
lid Comité van Aanbeveling Stichting Present Groningen

opleiding

voortgezet onderwijs
  • gymnasium, tot 1973 

academische studie
  • geschiedenis, Rijksuniversiteit Groningen, tot januari 1986 
  • rechten, Rijksuniversiteit Groningen, tot 11 mei 2007 

overige opleidingen
  • commissarissencylcus, Universiteit Nyenrode 

activiteiten

als parlementariër
  • Nam in 2009 van Wim van de Camp de medeverdediging over van een door Aleid Wolfsen (PvdA) ingediend en door Ton Heerts en daarna Jeroen Recourt (PvdA) overgenomen initiatiefwetsvoorstel over het opheffen van de strafrechtelijke immuniteit van publiekrechtelijke personen. Hierdoor moeten ook de overheid en ambtenaren strafrechtelijk aansprakelijk kunnen worden gesteld voor overtreding van wet- en regelgeving. 

wetenswaardigheden

woonplaats
Eelde

ridderorden
Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, 19 september 2012

hobby's
  • klassieke muziek 
  • lezen 

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 dochters en 2 zoons

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.