A.M.A. (Agnes) van Ardenne-van der Hoeven

foto A.M.A. (Agnes) van Ardenne-van der Hoevenvergrootglas Katholieke tuindersdochter uit het Westland die in 2003 minister voor Ontwikkelingssamenwerking werd in het tweede kabinet-Balkenende. Daarvoor was zij als staatssecretaris al met dat beleidsterrein belast. Toonde zich als energieke bewindsvrouw zeer betrokken bij de problemen in de Derde Wereld, in het bijzonder met de armoede in Afrika en zette zich onder meer in voor oplossing van de humanitaire problemen in Darfur. Afkomstig uit de vrouwenorganisatie van het CDA en drie jaar wethouder in Vlaardingen. Was acht jaar Tweede Kamerlid voor het CDA. Aanvankelijk woordvoerster land- en tuinbouw en daarna, als woordvoerster ontwikkelingssamenwerking, belangrijk tegenspeelster van PvdA-minister Herfkens. Werkte bij de Wereldvoedselorganisatie en is nu voorzitter van het Productschap Tuinbouw.

CDA
in de periode 1994-2007: lid Tweede Kamer, staatssecretaris, minister

voornamen (roepnaam)

Anna Maria Agnes (Agnes)

personalia

geboorteplaats en -datum
Maasland (Z.H.), 21 januari 1950

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek

partij/stroming

partij(en)
CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 1978 (rechtstreeks lid)

hoofdfuncties

  • apothekersassistente-drogist 
  • lid gemeenteraad van Vlaardingen, van 1988 tot mei 1994 
  • wethouder (van economische zaken, verkeer, havens en markten, groen, sport, recreatie, minderheden) van Vlaardingen, van 1 mei 1990 tot 12 april 1994 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 22 juli 2002 
  • staatssecretaris van Buitenlandse Zaken (belast met ontwikkelingssamenwerking), van 22 juli 2002 tot 27 mei 2003 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 januari 2003 tot 27 mei 2003 
  • minister zonder portefeuille, minister voor Ontwikkelingssamenwerking, van 27 mei 2003 tot 22 februari 2007 
  • permanent vertegenwoordiger bij de FAO (Food and Agriculture Organisation) te Rome, van april 2007 tot 1 juli 2011 (tevens permanent vertegenwoordiger bij de WFP (World Food Program) en de IFAD (International Fund for Agricultural Development)) 
  • voorzitter PT (Productschap Tuinbouw), vanaf 1 juli 2011 (vanaf 1 januari 2014 2 dagen per week) 

partijpolitieke functies

vorige
  • algemeen adjunct bestuur CDA afdeling Vlaardingen, van 1978 tot 1982 
  • lid sectie buitenland CDA-Vrouwenberaad, van 1986 tot 1988 
  • lid werkgroep ontwikkelingssamenwerking, CDA-commissie buitenland, van 1986 tot 1996 
  • voorzitter CDA-Vrouwenberaad, van 1988 tot 1992 
  • lid partijbestuur CDA, van 1988 tot 1992 
  • adviserend lid dagelijks bestuur CDA, van 1988 tot 1992 
  • vicevoorzitter ICD-vrouwenorganisatie, van 1996 tot 2000 
  • voorzitter vrouwenorganisatie EVP (Europese Volkspartij) en EUCD (Europese Unie van Christen-Democraten), van juni 1996 tot 2000 
  • vicevoorzitter vrouwenorganisatie EVP (Europese Volkspartij) en EUCD (Europese Unie van Christen-Democraten), vanaf 2000 

nevenfuncties

huidige
  • voorzitter Marga Klompéstichting 
  • lid RLi (Raad voor de leefomgeving en infrastructuur), vanaf juli 2012 
  • voorzitter Hogeschool "Van Hall Larenstein" te Leeuwarden/Velp/Wageningen, vanaf november 2012 

vorige
  • lid Adviesraad Vrede en Veiligheid 
  • lid Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving 
  • lid Algemeen Bestuur OOR (Overleg Orgaan Rijnmond) 
  • lid bestuur VVV Vlaardingen 
  • voorzitter Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie (als wethouder) 
  • vicevoorzitter Recreatieschap Midden-Delfland (als wethouder) 
  • vicevoorzitter Cebemo 
  • lid bestuur Christelijk Economisch College Beneden Maas 
  • lid algemeen bestuur UNICEF-Nederland 
  • voorzitter Regionaal UNICEF-Comité 
  • lid bestuur VSB-fonds Schiedam/Vlaardingen, van 1994 tot juli 2002 
  • lid Raad van Commissarissen Stichting Verpleeghuizen Driemaasstede (Nieuwe Waterweg-Noord), van 1996 tot juli 2002 
  • secretaris Stichting UNICEF-Nederland, van 1998 tot juli 2002 
  • lid Raadgevende Vergadering Raad van Europa 
  • lid Noord-Atlantische Assemblée 

afgeleide functies, presidia etc.
lid Tijdelijke Commissie Besluitvorming Uitzendingen (voor vredesoperaties) (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 14 april 1999 tot 17 oktober 2000

opleiding

voortgezet onderwijs
  • m.u.l.o.-b 
  • h.b.s.-b 

overige opleidingen
  • opleiding voor apothekersassistente en drogist 

activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Tweede Kamer vooral bezig met defensie, landbouw en ontwikkelingssamenwerking. Was woordvoerster bij de behandeling van de nieuwe Natuurbeschermingswet. 
  • Interpelleerde op 1 juni 1995 minister Melkert over de asperge-oogst 
  • Diende in 1995 met haar fractiegenoten Pieter Biesheuvel en Jakob Reitsma een initiatiefwetsvoorstel in waardoor het premie- en belastingregime bij seizoenarbeid in de agrarische sector (aspergetijd) zou worden vereenvoudigd. Het voorstel werd in 1996 door de Tweede Kamer verworpen. 
  • Bracht in 1999 via een initiatiefwetsvoorstel een wet tot stand om veteranen die langer dan twee jaar, maar korter dan vijf jaar hadden gediend, een overheidspensioen te verlenen 
  • Diende in april 1999 met haar fractiegenoot Maxime Verhagen een motie in waarin om een parlementaire enquête werd gevraagd naar de gebeurtenissen rond de val van Srebrenica. Deze motie werd verworpen. 

takenpakket (bewindspersoon)
  • Was als staatssecretaris belast met aangelegenheden betreffende 1. de ontwikkelingssamenwerking en de OS-coherentie; 2. de coördinatie van de ODA; 3. het internationaal milieubeleid; 4. andere onderwerpen, voor zover de minister de behandeling daarvan niet aan zichzelf voorbehield. In de contacten met buitenlanders bij de behartiging van de onder 1, 2 en 3 genoemde aangelegenheden had zij de titel 'Minister voor Ontwikkelingssamenwerking'. 

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Bracht in oktober 2003 de beleidsnotitie "Aan elkaar verplicht. 'Ontwikkelingssamenwerkingsbeleid voor de komende jaren" uit. Het uitgangspunt dat Nederland 0,8% van het BNP aan ontwikkelingssamenwerking zal besteden, blijft gehandhaafd. Het beleid zal wel meer resultaatsgericht worden, waarvoor een nieuw waarderingssysteem en beoordelingskader wordt ingevoerd. Burgers, bedrijven, instellingen, organisaties en overheden worden meer betrokken bij ontwikkelingssamenwerking. Er komt één lijst met 36 partnerlanden waarmee langjarig bilateraal wordt samengewerkt. Er komt een stabiliteitsfonds om snel te kunnen besluiten tot activiteiten ter bevordering van vrede, veiligheid en ontwikkeling. (29.234) 

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht als staatssecretaris een wet tot stand ter Goedkeuring van de op 22 juni 2000 te Cotonou tot stand gekomen Partnerschapsovereenkomst tussen de leden van de groep van staten in Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan (ACS-landen) en de Europese Gemeenschap en haar lidstaten. Centraal doel van de overeenkomst is de uiteindelijke uitbanning van armoede door middel van duurzame ontwikkeling en de geleidelijke integratie van de ACS-landen in de wereldeconomie. Het akkoord heeft een looptijd van twintig jaar, met aanvangsdatum 1 maart 2000. (27.672) 

wetenswaardigheden

algemeen
  • Stelde in 1998 samen met J.J.A.M. van Gennip een partijnotitie op over het land- en tuinbouwbeleid ("Vertrouwen en visie"). 

uit de privésfeer
Haar ouders hadden een tuindersbedrijf

ridderorden
Officier in de Orde van Oranje-Nassau, 11 april 2007

publicaties/bronnen

publicaties
  • "De Filippijnen, drie weken dichterbij" (1987) 
  • "Een tipje van de bamboesluier" (1988) 
  • "Doorkijkjes in de politiek" (bundel columns, 1988) 

literatuur/documentatie
  • "Actieve minister is van alle markten thuis", Het Financieele Dagblad, 31 januari 2007 
  • Toof Brader en Marja Vuijsje, "Haagse portretten. Tweede-Kamerleden, ministers, staatssecretarissen" (1995, 1999) 

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd

kinderen
2 zoons

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.